Są naszym wspólnym mianownikiem. Wszystkie je znamy, posiadamy i nadajemy im różne nazwy. Mowa tu konkretnie o zmarszczkach. Dzielimy je na 5 głównych grup, ze względu na przyczynę powstawania:
MIMICZNE – pojawiają się jako pierwsze, między 25 a 30 rokiem życia. Tworzą się podczas ruchów mięśni twarzy, a więc związane są z mimiką. Lokalizują się m.in. nad ustami, wokół oczu oraz na czole.
GRAWITACYJNE – powstają na skutek redukcji ilości kolagenu i elastyny, co stanowi naturalny element procesu starzenia się skóry. W konsekwencji staje się ona bardziej podatna na działanie siły grawitacji i stopniowo opada ku dołowi, zniekształcając naturalny owal twarzy. Do tego typu zmarszczek zaliczamy m.in.: bruzdy nosowo- wargowe czy linie marionetki.
SENNE – drobne zagniecenia, powstające na skutek ułożenia skóry podczas snu. W pierwszym okresie wykazują tendencję do rozprostowywania się zaraz po przebudzeniu. Jednak wraz z wiekiem regularne zagniatanie skóry utrwala się. Pionowe linie np. na policzku, a może te w okolicach oczu? Pewnie wiesz o czym mówię.
STATYCZNE – to zmarszczki będące utrwaleniem wcześniej wspomnianych zmarszczek mimicznych i sennych.
POSŁONECZNE – są skutkiem ekspozycji na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Towarzyszą im często przebarwienia lub odbarwienia skóry.
Na szczęście nie musisz zaprzyjaźniać się ze zmarszczkami wbrew swojej woli
W następnych artykułach przedstawię Ci skuteczne metody walki z procesem starzenia się skóry, ale w pierwszej kolejności nauczysz się nazywać problemy estetyczne, z którymi być może się zmagasz.